Po co zapobiegać mostkom termicznym i jak zapewnić efektywność energetyczną

Mostki termiczne, zwane również mostkami cieplnymi , to obszary na elewacji budynku, w których ciepło szczególnie szybko ucieka na zewnątrz.

Powstają

1. przez geometrię samego budynku, m.in. w narożnikach budynków

2. gdy spotykają się materiały budowlane o różnej przewodności cieplnej, np. w oknach

3. przez kolejne instalacje na (izolowanej) elewacji, takie jak markizy, skrzynki na listy, lampy itp. Naruszenie izolacji może spowodować zwiększoną transmisję ciepła i istnieje ryzyko utraty ciepła i mostka termicznego w miejscu mocowania.

Ponieważ mostek termiczny na budynku lub oknach można pokonać za pomocą środków konstrukcyjnych, takich jak izolacja lub izolacja okien, skupiamy się tutaj na unikaniu mostków termicznych w punktach mocowania na elewacji zewnętrznej:

Negatywne skutki mostków termicznych

1. Wzrost kosztów ogrzewania

Aby zrekompensować straty ciepła i utrzymać temperaturę we wnętrzu, potrzebne jest więcej ogrzewania i wzrastają koszty ogrzewania. Jeśli wilgoć dostanie się do elewacji z powodu niewystarczającego uszczelnienia w miejscu mocowania, znacznie wzrastają straty ciepła i zużycie energii, ponieważ woda ma 25-krotnie wyższą przewodność cieplną niż powietrze. Jeśli straty ciepła kumulują się w kilku punktach, rachunki za prąd i ogrzewanie mogą drastycznie wzrosnąć.

2. Zagrożenie pleśnią i zdrowiem

W wyniku wzmożonego ruchu ciepła, chłód wnika do wewnętrznej powierzchni ściany, powodując zimne plamy na ścianach i niską temperaturę powierzchni. Ponieważ zimne powietrze może związać mniej wody, wilgotność względna lokalnie wzrasta do punktu kondensacji. Efektem są wilgotne i zimne ściany oraz zwiększone ryzyko rozwoju pleśni. Mikroorganizmy, takie jak pleśń i bakterie, mogą wówczas negatywnie wpływać na higienę w pomieszczeniu i zdrowie osobiste.

3. Zmniejszony komfort życia i przeciąg powietrza

Chłodne powierzchnie w domu obniżają komfort i samopoczucie, a ruch termiczny powietrza pomiędzy warstwami ciepłego i zimnego powietrza daje uczucie przeciągów. Ciągły przeciąg i niższe temperatury mogą prowadzić do przeziębienia lub bólu gardła.

4. Zagrożenie bezpieczeństwa i uszkodzenie budynku

Jeśli punkt mocowania na elewacji nie jest optymalnie uszczelniony, kondensacja wilgoci i przedostawanie się wody deszczowej może również spowodować uszkodzenie elewacji zewnętrznej. Zardzewiałe elementy mocujące mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, a wnikanie zimna lub wilgoci może na dłuższą metę prowadzić do uszkodzeń konstrukcji.

Mamy rozwiązanie

Kołki i wkręty izolacyjne CELO, specjalnie opracowane do izolacji zewnętrznej, niezawodnie zapewniają separację termiczną, zapobiegając w ten sposób przede wszystkim tworzeniu się mostków cieplnych. Nasze rozwiązania produktowe wykonane z wysokiej jakości nylonu odpornego na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV nie przewodzą ciepła i zapewniają trwałą ochronę przed korozją dzięki zastosowaniu powłoki ze stali nierdzewnej i płatków cynku. Ponadto prawie wszystkie produkty mają zintegrowany pierścień uszczelniający, dzięki czemu optymalnie uszczelniają elewację. Dzięki temu izolacja pozostanie nienaruszona, a rachunki za ogrzewanie, zdrowie i struktura budynku będą Ci wdzięczne.