Prosty przewodnik po wyborze kołka ramowego

Data utworzenia: 2021-06-01 | Data aktualizacji: 2024-07-27

Idealny kołek ramowy do bez napięciowego montażu konstrukcji nośnych elewacji i dachu, profili metalowych i listew drewnianych, a także ram okiennych i drzwiowych!

1. Definicja: Co to jest kołek ramowy?

W porównaniu do mocowań chemicznych, mocowania ramowe są znacznie tańsze i nie trzeba brać pod uwagę czasu utwardzania. Zamiast tego za pomocą wielofunkcyjnego kołka ramowego MFR można natychmiast obciążyć kołek ciężarem. Zaletą w porównaniu z kotwami metalowymi jest przydatność do prawie wszystkich podłoży, a nie tylko betonu, jak w przypadku kotew metalowych. Oznacza to, że tylko jeden produkt obejmuje szeroki zakres zastosowań w betonie, cegłach perforowanych i pełnych, a także gazobetonie.

Zaślepka ramowa składa się z dwóch elementów: uniwersalny kołek z tworzywa sztucznego ma zoptymalizowaną geometrię rozporową, zapewniającą bezpieczne mocowanie i wysokie wartości obciążenia we wszystkich typowych podłożach oraz zapobiegającą obracaniu się w wierconym otworze. Śruba jest dostępna w różnych materiałach i powłokach, dzięki czemu nadaje się do środowisk korozyjnych.

2. Typowe zastosowania: Do czego najlepiej nadają się kołki ramowe?

Kołki ramowe, zwane również kotwami elewacyjnymi lub długimi kołkami przelotowymi, są używane głównie do mocowania na zewnątrz, takich jak wieżowce i zapewniają bezpieczne mocowanie elewacji wentylowanych i podkonstrukcji elewacji wykonanych z drewna lub metalu. Obszary zastosowania kotew ramowych są bardzo wszechstronne.


Przykładami zastosowań mogą być:

- Ramy okienne i drzwiowe

- Profile metalowe i plastikowe

- Poręcze, kraty okienne, balustrady

- Drewniane listwy, belki, szyny

- Wsporniki metalowe

- Sufity podwieszane

- Koryta kablowe, kątowniki, profile

- Szafki ścienne, półki, szafki kuchenne ścienne

3. Podłoża: materiały bazowe, które podłoża nadają się dla kołków ramowych?

Odpowiednie materiały budowlane są tak różnorodne, jak możliwe zastosowania: 

- Cegła pełna
- Pełna cegła wapienno-piaskowa
- Prefabrykowane płyty kanałowe z betonu sprężonego
- Gazobeton
- Cegła dziurawka
- Cegła silikatowa perforowana
- Pustaki z betonu lekkiego
- Kamień naturalny
- Lekki blok betonowy

4. Montaż: poznaj łatwy montaż w prostych trzech krokach

W procesie mocowania część mocująca mocowana jest w tzw. mocowaniu przelotowym, a połączenie cierne tulei kotwiącej z podłożem zapewnia pewne zakotwienie.

Montaż odbywa się szybko w trzech prostych krokach:

1. Wykonaj i wyczyść otwór.
2. Wbij kołek ramy przez część mocującą do wywierconego otworu
3. Wkręć śrubę - gotowe!

5. Asortyment: Twój przewodnik po materiałach i aprobacie ETA

Możliwe kombinacje kołków z różnymi kołnierzami i śrub z różnymi materiałami i powłokami dają niemal nieograniczone możliwości mocowania kołków ramowych. Dodatkowo certyfikaty takie jak ocena ETA oznaczają maksymalne bezpieczeństwo użytkownika. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby dowiedzieć się o asortymencie kołków ramowych, ich kształtach, materiałach i aprobatach:

Kołek ramowy MFR SB TX 8-14

Kołek ramowy MFR SB 8-14

Kołek ramowy MFR FB 8-14

6. Zalety: Co sprawia, że kołek ramowy CELO MFR jest tak wyjątkowy?

Wielofunkcyjne kołki ramowe MFR firmy CELO przeszły szereg testów i posiadają aprobatę ETA dla wszystkich powszechnie stosowanych materiałów budowlanych, dzięki czemu spełniają wysokie wymagania jakościowe i bezpieczeństwa obowiązujące na rynku europejskim. Są nawet dopuszczone do montażu w sufitach szczelinowych i są zgodne z CE.

Kotwa z długim trzonem MFR jest wykonana z wysokiej jakości nylonu odpornego na starzenie, warunki atmosferyczne i promieniowanie UV o odporności temperaturowej od -40°C do +80°C i przechodzi cały proces tworzenia w naszym zakładzie w Aichach ( Bawaria, Niemcy): od koncepcji do produkcji kołek uniwersalny ma gwarancję „Made in Germany".

Szczególną cechą kołków MFR 10 jest ich zoptymalizowana geometria z bocznymi wypustami zapewniającymi bezpieczne trzymanie i zwiększoną elastyczność dzięki dwóm głębokościom kotwienia 50 i 70 mm. 

Do czystego osadzenia w materiale, na przykład podczas montażu listew drewnianych, najlepszy jest kołek z kołnierzem wpuszczanym, podczas gdy kołek z płaską obręczą zapobiega korozji kontaktowej podczas montażu części metalowych. 

Dzięki kołkom ramowym CELO śruby i kołki są idealnie dopasowane do siebie i są w większości wstępnie zmontowane, aby ułatwić obsługę. Minimalizuje to wysiłek montażowy, a kołki ramowe oszczędzające czas mogą być instalowane bezpośrednio i są natychmiast zdolne do przenoszenia obciążeń.

Wkręt wykonany ze stali nierdzewnej A4 lub stali ocynkowanej ogniowo HD jest odporny na korozję i nadaje się do mocowania w łazienkach i na zewnątrz.

Wielofunkcyjna śruba SSKS z łbem sześciokątnym, napędem TX i zintegrowaną podkładką zapewnia większy komfort montażu, ponieważ można ją wkręcić w preferowany sposób.

Czy masz wątpliwości, które mocowanie będzie najlepsze dla Twojej aplikacji?

Potrzebujesz więcej informacji o obciążeniach, atestach lub poradach technicznych?

Czy nasz przedstawiciel handlowy może Cię odwiedzić i pomóc?

Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta! Chętnie Ci pomożemy!